Шукати в цьому блозі

середу, 8 лютого 2023 р.

СПІЛЬНІ ОЗНАКИ РОСЛИННОЇ І ТВАРИННОЇ КЛІТИНИ

 Мета уроку: сформувати уявлення про будову тваринної клітини; визначити ознаки відмінності тваринної клітини від клітин рослин, розвивати вміння порівнювати, узагальнювати та робити висновки; удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: малюнки, схеми, підручники, мікроскопи, тимчасові мікропрепарати

Тип уроку: комбінований

Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

 2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

Чи погодитися ви зі мною?

1)    Цитологія – наука про будову і функції клітини.

2)    Клітина – найменша структурна і функціональна одиниця живого.

3)    Усі організми мають клітинну будову.

4)    Ззовні клітина оточена мембраною.

5)    В середині клітина заповнена цитоплазмою.

6)    У цитоплазмі містяться лише пластиди і вакуолі.

7)    У всіх рослинних організмів клітини мають ядро .

8)    Цитоплазма складається з води ( близько 80 ), органічних та неорганічних сполук.

9)    У ядрі містяться носії спадкової інформації про клітини та весь організм в цілому.

10)  Клітинні включення є постійними утворами в цитоплазмі.

 3. Мотивація навчальної діяльності

Чи однакову будову мають клітини рослин і тварин? Потрібно це сьогодні зясувати

4. Засвоєння нового матеріалу

1. Будова і життєдіяльність тваринної клітини

Розповідь учителя

   Уважне вивчення будь-якої тварини показує, що всі вони (як і рослини) складаються з мікроскопічних комірок організованого життя, які називають клітинами. Зазвичай розміри цих клітин не перевищують кількох мікронів, а мембрани, які їх оточують, настільки тонкі, що побачити їх можна лише у найпотужніший світловий мікроскоп. Більшість тваринних організмів складаються з тисяч, а то й мільйонів клітин, які об’єднані у десятки й сотні чітко визначених типів. Тому самостійно, поза межами організму, частиною якого вони є, існувати клітини не можуть.

     За формою клітини тварин дуже різноманітні. Форма клітин більш-менш постійна і характерна для кожного типу. Прикладом можуть слугувати епітеліальні або нервові клітини, одноклітинні тварини інфузорії. Деякі ж клітини, як, наприклад, клітина амеби, мають мінливу форму.

Розглянемо особливості будови клітини тваринного організму.

     В’язкий, зернистий внутрішній вміст клітини називається цитоплазмою.

Запитання до учнів:

— Пригадайте, що таке цитоплазма. Які функції вона виконує?

У цитоплазму занурені всі клітинні органели. Цитоплазма весь час перебуває в русі, завдяки чому переміщуються органели та хімічні речовини клітин. У цитоплазмі відбувається безліч хімічних реакцій внутрішньоклітинного обміну речовин.

     Ядро зазвичай займає центральну частину клітини й часто має округлу форму.

— Яку функцію виконувало ядро в рослинній клітині?

Це найголовніша частина клітини, у якій зберігається спадкова інформація про весь організм. Ядро керує всіма процесами, що відбуваються в клітині.

    Мітохондрії (від грец. мітос — нитка, хондріон — зернятко) — органели овальної або видовженої форми. У мітохондріях відбуваються хімічні реакції розщеплювання складних хімічних речовин на простіші за участю кисню. Цей процес називають внутрішнім диханням. У результаті виділяється та запасається енергія, яка потрібна для всіх життєвих процесів. Саме тому мітохондрії називають «силовими станціями» клітини.

      Ендоплазматична сітка (від грец. ендос — внутрішній) — це мережа канальців, порожнин, які утворені мембранами та пронизують усю клітину. Ними речовини потрапляють з однієї частини клітини до іншої.

     Апарат Гольджі — комплекс із канальців, порожнин, міхурців, утворених мембранами, який розташований поблизу ядра. У цю органелу надходять речовини з ендоплазматичної сітки й упаковуються у вигляді міхурців, оточених мембраною. У такому вигляді вони виділяються в цитоплазму та продовжують свій шлях до місця призначення. На мембранах апарату Гольджі синтезуються вуглеводи та жири.

     Лізосоми (від грец. лізис — розщеплювання, сома — тіло) являють собою міхурці, оточені мембраною та заповнені напіврідким вмістом. Цей вміст — хімічні речовини ферменти, здатні розщеплювати білки, жири, вуглеводи. Лізосоми, зливаючись, утворюють травні вакуолі.

    Рибосоми (від грец. рибос — потік, струмінь і сома — тіло) — дуже маленькі органели, які часто в клітині розташовані групами по декілька штук. За допомогою рибосом синтезуються білки.




УзУзагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях,наближених до життєвих

 Прийом «Назви органелу» - вчитель зачитує або пропонує на слайді функцію однієї з вивчених органел, учні мають підняти її зображення та назвати.

Назвіть органелу яка:

  Виробляє енергію для забезпечення клітинних процесів

  Дозволяє потрібним речовинам потрапити в клітину та запобігає надходженню непотрібних та шкідливих речовин

  Керує роботою клітини та зберігає спадкову інформацію

  Забезпечує синтез білків

 Прийом  «Закінчи речення»

  У клітині тварин вакуолі з клітинним соком… (відсутні).

  Тваринна і рослинна клітини мають спільні органели: … (Клітинна мембрана, цитоплазма, ядро, мітохондрії, комплекс Гольджі, рибосоми)

  І тваринна і рослинна клітини оточені… (клітинною мембраною).

  Внутрішній вміст тваринної і рослинної клітин називається…(цитоплазма)

  Органела, яка забезпечує клітини енергією – це…(мітохондрія)

  Непостійні структури клітин рослин і тварин – це…(включення)

  Процеси, за які відповідають “спільні”  органели – це…(транспорт речовин,  захист, утворення енергії, синтез білків, керування життєдіяльністю клітини)

 Прийом «Мозковий штурм»

Рослинні та тваринні клітини мають схожу будову чи відрізняються?

Про що свідчить подібність у будові рослинної і тваринної клітин?

(Подібність у структурно-функціональній організації рослинної і тваринної клітин свідчить про їхнє спільне походження та приналежність до еукаріотів.)

 

Самостійна робота учнів Заповнення таблиці

Відмінні ознаки

 

Органоїди

Рослинна клітина

Тваринна клітина

Целюлозна клі­тинна стінка

 

Пластиди

 

Спосіб жив­лення

 

 

 

Включення

 

 

Вакуолі

 

 

 Повідомлення домашнього завдання

Заповнити табличку в зошиті, опрацювати відповідний параграф.


вівторок, 8 січня 2019 р.

Тиждень майстерності "Права і моральні цінності"






Виховна година на тему: «Права і моральні цінності»
Мета:
Прищеплювати почуття гідності та поваги до прав та свобод людини, дати загальне поняття про моральні норми, загальнолюдські цінності.
Виховувати почуття правової самосвідомості, уміння дотримуватися правових свобод та обов’язків дитини, пошану – до законів України.


 Твоя діяльність визначає твою цінність.(Й. Фіхте)

 І. Вступне слово вчителя.

Права людини – це певні можливості особи, що необхідні для її існування та розвитку в певних конкретно-історичних умовах, об’єктивно визначаються досягнутим рівнем розвитку людства і мають бути загальними і рівними для всіх людей. Юридично закріплені права людини забезпечують людині можливість мати, користуватися, розпоряджатися благами, цінностями, свободами в політичній, економічній, культурній та соціальній сферах.
Обов’язки людини – це необхідність дотримуватися певної поведінки, об’єктивно зумовленої конкретно-історичними потребами суспільства, держави, дотримуватись законів України, її Конституції, шанувати її державні символи, сприяти зміцненню її могутності, захищати її, служити в збройних силах України, сумлінно працювати, сплачувати податки і збори, поважати національну гідність інших громадян, їхні законні права і інтереси, піклуватися про виховання дітей, навколишнє середовище, історичні пам’ятки, культурні цінності.
Мораль є одним з джерел формування права.
Мораль - це система ідей, принципів, законів, норм і правил поведінки та діяльності, які регулюють гуманні стосунки між людьми за будь-якої ситуації на демократичних засадах. Мораль - це імперативно-оцінний спосіб ставлення людини до дійсності, котрий регулює поведінку людей з огляду на принципове протиставлення добра і зла.
Загальна декларація прав людини була проголошена в Парижі (10 грудня 1949 року) Генеральною Асамблеєю ООН «Як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і держави».
Загальна декларація прав людини складається з преамбули та 30 статей, що містять основні права й свободи людини, які можна розділити на: громадянські, політичні, економічні, соціальні, культурні.
Українська поетеса Ірина Жиленко звертається до кожного з вас, діти:
Учень 1.
Дитя моє, права дитини
Ти мусиш вивчати сумлінно.
Це так потрібно в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
То ж прочитай, завчи напам’ять,
Порадь і друзям прочитать,
Хай прочитають тато й мама,
Закони всім потрібно знать!

 IІ. Бліц-турнір «Ти і закон».
Запитання
1. Основний Закон України. (Конституція)
2. Вищий законодавчий орган України (Верховна Рада)
3. Влада народу (демократія)
4. Перший документ,  що засвідчує особу (паспорт)
5. Вік, з якого  громадянин несе матеріальну відповідальність (18 років)
6. Автор першої в історії українського народу демократичної конституції (Пилип Орлик)
7.  Таємне викрадення індивідуального майна громадян (крадіжка)
8. Яке покарання передбачено за розбій? (Стаття 142 передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 10 років)
9.  Спеціально небезпечна дія або бездіяльність, за які передбачено кримінальну відповідальність (злочин)
10. Орган місцевого самоврядування (влада)
11. Заява, оголошення основних принципів – це …(декларація)
12. Угода, міжнародний договір з певних питань (конвенція)

ІІІ. Знати свої права – значить уже наполовину володіти ними.
-   Право на життя та розвиток – головне право людини. Стаття 6
-   Право на особисте життя. Стаття 16
- Право дитини знати своїх батьків, право на піклування та можливість виховуватись у сім’ї. Статті  7-9
-   Право на свободу думки, совісті, релігії та поглядів. Статті 12-14
-    Право на свободу асоціацій і свободу мирних зібрань. Стаття 15
-    Право на утримання, передачу, доступ до інформації. Стаття 17
-    Відповідальність батьків за виховання дитини. Стаття 18
-    Права дитини-сироти. Статті 20,21
-    Право на користування послугами системи охорони здоров’я.
 Статті 24,25
-    Право на отримання освіти. Статті 28,29
-  Право дитини на соціальне забезпечення і належний рівень життя. Статті 26, 27
-     Право на захист від економічної експлуатації. Стаття 32
-     Право на захист від незаконного вживання наркотичних засобів та психотропних речовин. Стаття 33
-  Права дитини-інваліда і дитини з вадами фізичного та розумового розвитку. Права дитини, яка стала жертвою жорстоких, нелюдських або видів поводжень, що принижують гідність. Стаття 39

 ІV. Знаємо свої права, виконуємо обов’язки
Обов’язки дитини:
1.  Систематично та глибоко оволодівати знаннями та навичками.
2.  Дотримуватись вимог законодавства України.
3.  Дотримуватись моральних та етичних норм.
4.  Виконувати вимоги статуту школи.
5.  Берегти природу, пам’ятки історії і культури.



V. Обговорення теми
- Чому для захисту дитини було прийнято окремий акт – Конвенцію ООН про права дитини?
- Для чого дитині потрібні права?
- Які права мають діти за Конвенцією ООН про права дитини?
- Чи актуальна нині охорона прав дитини?
- Що означає для дитини право на життя?
- Що означає для дитини право на індивідуальність?

 VI. Підсумок години спілкування.
-Ось і закінчилася година спілкування. Я впевнений, що ви дізналися багато повчального для себе.

Учениця читає вірш:
Хочеш Людиною справжньою стати,
Наші закони навчись поважати.
Навчись їх виконувать завжди і всюди,
Тоді і тебе поважатимуть люди!

Підводячи підсумок дискусії, учні зачитують і аналізують види моральних цінностей.
Моральне виховання - виховна діяльність школи і сім'ї, що має на меті формування стійких моральних якостей, потреб, почуттів, навичок і звичок поведінки на основі засвоєння ідеалів, норм і принципів моралі, участь у практичній діяльності.
Результати морального виховання характеризуються такими поняттями:

Моральність - охоплює моральні погляди, переконання, почуття, стосунки, поведінку людей.
Моральна свідомість - одна із сторін суспільної свідомості, яка у вигляді уявлень і понять відображає реальні відношення і регулює моральний бік діяльності людини.
Моральні почуття - запити, оцінки, відношення, спрямованість духовного розвитку особистості.
Моральні звички - корисні для суспільства стійкі форми поведінки, що стають потребою і здійснюються за будь-якої ситуації та умов.
Моральна спрямованість - стійка суспільна позиція особистості, що формується на світоглядній основі, мотивах поведінки і виявляється як властивість особистості в різних умовах.
Моральні переконання – це внутрішньо прийняті особистістю, укорінені в її свідомості уявлення і поняття про добро і зло, про правильні і неправильні моральні відносини; це, інакше кажучи, стійкі, тверді погляди людини на свою власну поведінку і поведінку інших людей.
Моральна оцінка – це внутрішня міра, якою користується людина у своєму ставленні до власної поведінки і поведінки інших людей, суспільних подій і явищ. Вона обумовлюється досвідом людини, її світоглядом, інформацією про предмет оцінки



Підсумок дня
Командир  групи звітує за отримані оцінки та поведінку під час уроків.
1.Виконання  домашніх завдань. Повідомлення теми, мети.
Завдання записані на дошці.
2. Керування   самопідготовкою.
Інструктаж, поради вихователя,  щодо вивчення домашніх завдань.
Заключна частина
Підсумок самопідготовки. Звертається увага на недоліки в роботі, називаються прізвища тих  вихованців, хто добре попрацював. Відмічаються учні яким ще потрібно активніше працювати.

середу, 21 листопада 2018 р.


Соціологічне дослідження харчування вихованців 9 групи



Година спілкування
9 групи

Тема. Вогонь - друг! Вогонь - ворог!


Мета. Підвести з учнями підсумки усього того, що вони вже знають про вогонь, його наслідки, користь і шкоду.            
Повторити правила техніки безпеки при користуванні сірниками та електроприладами.
          Розвивати мислення, пам'ять, увагу, вміння робити власні висновки, самостійність.
          Виховувати дисциплінованість, культуру поведінки, повагу до професії пожежника. 

Обладнання. Ігрові плакати по техніці пожежної безпеки, виставка дитячих робіт, запис для фізкультхвилинки.

Хід заняття

І. Організаційна частина.
Ми вже не раз розмовляли про правила протипожежної безпеки. Сьогоднішній урок буде підсумком усього того, що ми вже вивчили про вогонь, про його наслідки, про його користь і шкоду. А дехто з учнів мені у цьому допоможе.

ІІ. Основна частина
Вчитель. Чи може вогонь бути нашим другом?
Всі. Може.
Вчитель. Чи може вогонь бути нашім грізним ворогом?
Всі. Ще як може.
Учень.
Знають всі - без вогню людині
Не прожить ні єдиної днини!
При вогні все довкола нам видко,
Гріє нас він і взимку, і влітку.
Подивіться-но, друзі, навкруг:
Нам вогонь - найнадійніший друг.
Вчитель.
Моя помічниця (учениця) підготувала нам інформацію про те, як вогонь може бути нам другом.
Учениця.
Вогонь - друг! Колись у давнину люди не вміли користуватись вогнем. Холодною зимою вони не могли зігрітись, а їжу споживали сирою. Та коли люди навчились приборкувати цю природну силу, то вони отримали зразу і світло вночі, і тепло взимку, і смачну їжу.
Без вогню неможливе життя на землі. Він потрібен всюди: вдома, в школі, на заводах і фабриках. Навіть польоти реактивних лайнерів і космічних кораблів стали можливими лише тоді, коли люди¬на освоїла і уміло стала використовувати могутню силу вогню.
Вогонь плавить руду, допомагаючи людям отримати метал. А ще вогонь може бути символом. 3 гордістю і шаною дивляться люди на Вічний вогонь біля пам'ятників героям, які віддали своє життя за Батьківщину, вогонь, запалений від променів сонця в далекій Олімпії, несуть у факельній естафеті бігуни, велосипедисти, гребці, віддаючи шану мирним тра¬диціям.
Маленькі свічечки, запалені від пасхальної свічки, символізують світло воскреслого Христа і надію на вічне життя.
Вчитель. Ось яку користь приносить вогонь. Давайте подумаємо, чому вогонь може стати ворогом?
Учень.
Та коли обережність забудем,
він стає тоді ворогом людям!
Хоч вогонь нам друг - дивись,
краще ти побережись!
Коли будеш пустувати,
недалеко до біди,
від вогню добра не жди!
2 учень.
Він такий лихий буває,
що нічого не минає.
Спопелити може школу,
поле виспіле і дім,
і усе в дворі твоїм.
Дим підніме, як завісу
і метнеться аж до лісу.
3 учень.
Буйне полум'я пожежі
і людей не пощадить.
Пам'ятайте це завжди!
Вчитель.
Сьогодні до уроку я просила вас підготувати повідомлення з газет, книг і просто з життя - як вогонь може нашкодити. Чому він може стати ворогом?
4 учень.
Вогонь - ворог лишив свої сліди в історії всіх епох і народів. Тисячі міст і сіл зникли в велетенських язиках полум'я. Вогонь згубив мільйони людських життів.
Я прочитала, як в 946 році княгиня Ольга за допомогою вогню помстилась ворогам за вбивство свого чоловіка. Її військо оточило вороже місто, але не могло подолати стін і воріт. Тоді Ольга стала вимагати данину від оточених. По три голуби і по три горобця від кожної хати. Коли пташок їй дали, вона наказала прив'язати до їx лапок промаслену паклю і підпалити її. Випущені тут же пташки полетіли в свої гнізда, до будинків своїх хазяїв, несучи на лапках страшну біду. Побачивши, що у місті почались страшні пожежі, захисники кинулись рятувати свої домівки. А в цей час військо Ольги вдерлось в місто.
5 учень.
Пожежі знищували цілі міста, які колись будували з дерева. Так у 1812 році була страшна пожежа у Москві, коли в місто вдерлось військо Наполеона, місто горіло три доби і майже повністю було знищене.
6 учень.
Не раз вороги спалювали різні частини Києва. Але не тільки вороги були причиною пожеж. Іноді необережність, недбалість однієї людини може знищити будівлі і навіть життя людей.
Учитель.
Для боротьби з вогнем дуже давно були створені пожежні команди. Перші пожежі команди з'явились у 1804 році. Звичайно вони були недосконалі. Виїжджали вони на підводах, воду возили в бочках і вогонь тушили з допомогою ручних насосів.
А що ви знаєте про сучасних пожежників?
7 учень.
Сьогодні пожежна охорона оснащена передовою технікою. У її розпорядженні автоцистерни, пересувні насосні станції, автомашини зв'язку та освітлення, автоматичні драбини, комп’ютери та інше.
Учитель.
А для того, щоб викликати пожежників у разі біди необхідно кожному знати номер телефону. 
8 учень.
Вогонь хоче знищити дім,
Вже полум'я грає і дим.
Не гай марно часу, а дій:
мерщій набирай " 101 ".
А ще потрібно точно, без паніки назвати адресу пожежі і вказати, що горить. 
Учитель.
А від чого ж бувають пожежі? Назвіть різні причини пожеж. У цьому вам допоможуть ці плакати (бесіда по плакатах ).
Отже для того, щоб не сталося лиха потрібно бути завжди уважним і пам’ятати про небезпеку . А чи можна попередити пожежу?
9 учень.
Так можна, якщо дотримуватись усіх цих простих правил. Деякі правила, що стосуються особливо дітей, ми зараз повторимо.

Правила пожежні бездоганно знайте,
правила пожежні ніде не нарушайте.
Правило перше вивчіть скоріше,
правило перше - найважливіше.
Вдома й на вулиці слово до слова
запам'ятайте обов'язково.
Сірників ви бережіться!
В сірниках вогонь таїться!
Вогонь - не забавка! Завчіть назавжди!
Щоб не було вам такої біди...
(Далі кілька дітей розповідають пригоду по одному стовпчику)
Якось четверо хлоп'ят вийшли разом погулять.
Походили, понудились, на горищі опинились.
Там присіли у пітьмі серед мотлоху самі.
Висла курява в кутках в павутини на нитках,
Не злякались пустуни - грались в темряві вони!
То ж носили хлопчаки у кишенях сірники.

Запалив один із них пару вогників малих.
Розступилася пітьма перед хлопцями сама.
Заблищало щось ... Та враз у руках вогонь погас.

Запалили хлопчаки аж чотири сірники.
Сергійко крикнув: Ай-я-я!
Погляньте: брошка! Цур моя!

Він сірника убік жбурнув і миттю знахідку хапнув.
І не помітив з них ніхто, як вогник в них за спиною
злетів, стріпнув пташиною.

Хлоп'ята налякалися: оце так догулялися!
Оце так натворили.
– Тікаймо що є сили! – Сергійко закричав і знахідку сховав.
Побігли геть хлоп'ята, лиш замелькали п'яти.
Що було далі – відомо всім: від сірника загорівся дім.
Спасибі пожежникам – не сталося біди.
Пожежники нас виручають завжди!
10 учень.

Вивчіть друге правило, не забудьте:
із електроприладами обережні будьте!
З утюгом і чайником, з плиткою, з паяльником.
Буде біда із недбалістю вашою,
трапиться й з вами те, що з Аркашею.
Він ввімкнув електроплитку,
кашу думав розігріть,
сам гайнув до хвіртки швидко,
щоб товариша зустріть.
А зустрів там друга Яшу,
та й забув, що гріє кашу.
Каша грілась,грілась,грілась...
Почорніла,задимілась...
Сковорідка розпеклась – 
каша полум'ям взялась!
Хлоп'ята, дівчата, чи каша винувата?
Ні, не каша – винен Аркаша!
Ідучи із дому, вимикайте електронагрівні прилади! 

Учитель.
Друзі! Пожежа може трапитись, якщо електроплитку поставити на дерев'яний стіл, ослін, табурет без вогнетривкої підставки. Отже, тепер ми знаємо друге правило: 
Плитку не став на лавку - це забороняється! 
Плитку став на підставку, яка не загоряється! 

IІІ. Підсумок заняття

Учитель.
Молодці. Ви сьогодні дуже гарно попрацювали, і я надіюсь, що ви взяли з цього заняття багато корисного. То ж давайте підсумуємо, які основні правила попередження пожежі.