Блог вчителя біології та хімії Остапенка Володимира
Шукати в цьому блозі
середа, 8 лютого 2023 р.
СПІЛЬНІ ОЗНАКИ РОСЛИННОЇ І ТВАРИННОЇ КЛІТИНИ
Мета уроку: сформувати уявлення про будову тваринної клітини; визначити ознаки відмінності тваринної клітини від клітин рослин, розвивати вміння порівнювати, узагальнювати та робити висновки; удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання:
малюнки, схеми, підручники, мікроскопи, тимчасові мікропрепарати
Тип уроку: комбінований
Організаційний етап
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація
опорних знань учнів
Чи погодитися ви зі
мною?
1) Цитологія – наука про будову і
функції клітини.
2) Клітина – найменша структурна і
функціональна одиниця живого.
3) Усі організми мають клітинну
будову.
4) Ззовні клітина оточена мембраною.
5) В середині клітина
заповнена цитоплазмою.
6) У цитоплазмі містяться лише
пластиди і вакуолі.
7) У всіх рослинних організмів
клітини мають ядро .
8) Цитоплазма складається з води (
близько 80 ), органічних та неорганічних сполук.
9) У ядрі містяться носії спадкової
інформації про клітини та весь організм в цілому.
10) Клітинні включення є постійними утворами в
цитоплазмі.
3. Мотивація
навчальної діяльності
Чи однакову будову мають клітини рослин і тварин?
Потрібно це сьогодні з’ясувати
4. Засвоєння
нового матеріалу
1. Будова і
життєдіяльність тваринної клітини
Розповідь учителя
Уважне
вивчення будь-якої тварини показує, що всі вони (як і рослини) складаються з
мікроскопічних комірок організованого життя, які називають клітинами. Зазвичай
розміри цих клітин не перевищують кількох мікронів, а мембрани, які їх
оточують, настільки тонкі, що побачити їх можна лише у найпотужніший світловий
мікроскоп. Більшість тваринних організмів складаються з тисяч, а то й мільйонів
клітин, які об’єднані у десятки й сотні чітко визначених типів. Тому
самостійно, поза межами організму, частиною якого вони є, існувати клітини не
можуть.
За формою
клітини тварин дуже різноманітні. Форма клітин більш-менш постійна і характерна
для кожного типу. Прикладом можуть слугувати епітеліальні або нервові клітини,
одноклітинні тварини інфузорії. Деякі ж клітини, як, наприклад, клітина амеби,
мають мінливу форму.
Розглянемо особливості будови клітини тваринного
організму.
В’язкий,
зернистий внутрішній вміст клітини називається цитоплазмою.
Запитання до учнів:
— Пригадайте, що таке цитоплазма. Які функції вона
виконує?
У цитоплазму занурені всі клітинні органели.
Цитоплазма весь час перебуває в русі, завдяки чому переміщуються органели та
хімічні речовини клітин. У цитоплазмі відбувається безліч хімічних реакцій
внутрішньоклітинного обміну речовин.
Ядро зазвичай займає центральну
частину клітини й часто має округлу форму.
— Яку функцію виконувало ядро в рослинній клітині?
Це найголовніша частина клітини, у якій зберігається
спадкова інформація про весь організм. Ядро керує всіма процесами, що відбуваються
в клітині.
Мітохондрії (від
грец. мітос — нитка, хондріон — зернятко) — органели овальної або видовженої
форми. У мітохондріях відбуваються хімічні реакції розщеплювання складних
хімічних речовин на простіші за участю кисню. Цей процес називають внутрішнім
диханням. У результаті виділяється та запасається енергія, яка потрібна для
всіх життєвих процесів. Саме тому мітохондрії називають «силовими станціями»
клітини.
Ендоплазматична сітка (від
грец. ендос — внутрішній) — це мережа канальців, порожнин, які утворені
мембранами та пронизують усю клітину. Ними речовини потрапляють з однієї
частини клітини до іншої.
Апарат Гольджі —
комплекс із канальців, порожнин, міхурців, утворених мембранами, який
розташований поблизу ядра. У цю органелу надходять речовини з ендоплазматичної
сітки й упаковуються у вигляді міхурців, оточених мембраною. У такому вигляді
вони виділяються в цитоплазму та продовжують свій шлях до місця призначення. На
мембранах апарату Гольджі синтезуються вуглеводи та жири.
Лізосоми (від грец.
лізис — розщеплювання, сома — тіло) являють собою міхурці, оточені мембраною та
заповнені напіврідким вмістом. Цей вміст — хімічні речовини ферменти, здатні
розщеплювати білки, жири, вуглеводи. Лізосоми, зливаючись, утворюють травні
вакуолі.
Рибосоми (від грец. рибос — потік,
струмінь і сома — тіло) — дуже маленькі органели, які часто в клітині
розташовані групами по декілька штук. За допомогою рибосом синтезуються білки.
УзУзагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях,наближених до життєвих
Прийом
«Назви органелу» - вчитель зачитує або пропонує на
слайді функцію однієї з вивчених органел, учні мають підняти її зображення та
назвати.
Назвіть органелу яка:
Виробляє енергію
для забезпечення клітинних процесів
Дозволяє
потрібним речовинам потрапити в клітину та запобігає надходженню непотрібних та
шкідливих речовин
Керує роботою
клітини та зберігає спадкову інформацію
Забезпечує синтез
білків
Прийом «Закінчи речення»
У клітині тварин вакуолі з клітинним соком… (відсутні).
Тваринна і рослинна клітини мають спільні органели: … (Клітинна мембрана, цитоплазма, ядро, мітохондрії, комплекс Гольджі, рибосоми)
І тваринна і рослинна клітини оточені… (клітинною
мембраною).
Внутрішній вміст тваринної і рослинної клітин називається…(цитоплазма)
Органела, яка забезпечує клітини енергією – це…(мітохондрія)
Непостійні структури клітин рослин і тварин – це…(включення)
Процеси, за які відповідають “спільні”
органели – це…(транспорт речовин, захист, утворення енергії, синтез білків,
керування життєдіяльністю клітини)
Прийом «Мозковий
штурм»
Рослинні та тваринні
клітини мають схожу будову чи відрізняються?
Про що свідчить
подібність у будові рослинної і тваринної клітин?
(Подібність у
структурно-функціональній організації рослинної і тваринної клітин свідчить про
їхнє спільне походження та приналежність до еукаріотів.)
Самостійна робота учнів Заповнення таблиці
Відмінні ознаки
Органоїди |
Рослинна
клітина |
Тваринна
клітина |
Целюлозна
клітинна стінка |
||
Пластиди |
||
Спосіб живлення |
|
|
Включення |
|
|
Вакуолі |
|
Повідомлення
домашнього завдання
вівторок, 8 січня 2019 р.
Тиждень майстерності "Права і моральні цінності"
середа, 21 листопада 2018 р.
Розвивати мислення, пам'ять, увагу, вміння робити власні висновки, самостійність.
Виховувати дисциплінованість, культуру поведінки, повагу до професії пожежника.
Хід заняття
І. Організаційна частина.
ІІ. Основна частина
Вчитель. Чи може вогонь бути нашим другом?
Всі. Може.
Вчитель. Чи може вогонь бути нашім грізним ворогом?
Всі. Ще як може.
Учень.
Учень.
Учитель.
IІІ. Підсумок заняття
Учитель.
-
Виховна година на тему: «Права і моральні цінності» Мета: Прищеплювати почуття гідності та поваги до прав та свобод людини...